wtorek, 16 grudnia 2014

Magia jemioły

Całuśna jemioła


jemiola

Dawno, dawno temu, za lasami, za górami, druidzi uważali jemiołę za roślinę magiczną i wykorzystywali do leczenia wielu schorzeń. Liście i młode gałązki jemioły zawierają wiele substancji, które są aktywne biologicznie i to ta zbierana zimą zawiera najwięcej substancji leczniczych. Pomaga w problemach z oddychaniem, obniża ciśnienie, jest moczopędna i wspomaga leczenie miażdżycy. Wyciągi z jemioły używane są także w leczeniu raka zwiększając szanse przeżycia. Na temat jej działania powstało ponad 700 prac naukowych w których wskazano, że substancje jemioły mobilizują komórki układu immunologicznego.
Ale ostrzegam, w dużych ilościach jest trująca!
Szczególną moc magiczną ma jemioła ścięta w noc przesilenia zimowego, czyli właśnie tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Wilia była nocą starzęśli, bo tak nazywano wigilię i jemiołę w staropolszczyźnie. Dla Magów była świętym zielem i potężnym talizmanem. Jest symbolem płodności, odrodzenia i mądrości.

W wigilię, przed pierwszą gwiazdką, należy zawiesić jemiołę w trzech miejscach domu:

Nad stołem gdzie przyniesie biesiadnikom szczęście i dostatek a składane pod nią szczere życzenia nabiorą magicznej mocy i się spełnią.

Nad drzwiami wejściowymi aby chroniła dom i mieszkańców przed wszelkim złem.

Nad kuchnią lub kominkiem gdzie będzie chroniła przed pożarem.

Całować się można pod każdym pęczkiem jemioły co przynosi szczęście zakochanym, a po każdym pocałunku należy zerwać jeden owoc. Zerwanie wszystkich, gwarantuje szczęśliwe małżeństwo i dzieci.

Powieszenie gałązki podczas nowiu nad drzwiami kogoś upatrzonego i zabraniu po pełni księżyca aby nosić najbliżej serca przyciągnie miłość.

Zerwany listek można włożyć do portfela zamiast łuski karpia, a gałązkę do walizki aby chroniła w podróżach.

Jeśli chcesz skarbu (cokolwiek to dla ciebie znaczy), pożółkłą gałązkę jemioły owiń na gałązce leszczyny tworząc różdżkę i w wigilie św. Jana, chwile po zachodzie słońca dotknij nią ziemi. 

Jemioły nie wolno wyrzucać, trzeba ją przechować cały rok aż do następnej, aby moc pozostała przy Was!