Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 21 listopada 2014

Nadzieja, siostra marzeń i wiary


Dar nadzieiNadzieja to chyba najcenniejsze co mamy. Nadzieja pozwala przeżyć w najbardziej ekstremalnych warunkach, bo tam gdzie wszystko już zawiodło, tląca się wciąż nadzieja sprawia że mamy napęd na dalsze próby wyjścia z opresji.
Szczur wrzucony do śliskiej kadzi z zimną wodą po kilkunastu minutach pływania w kółko tonie. Jeśli podsunie mu się kij tuż po rozpoczęciu tonięcia, tak że może się po nim wdrapać i wydostać z kadzi, po ponownym wrzuceniu pływa kilkadziesiąt godzin. Badacze odkryli, że za tonięcie zwierzęcia w pierwszej próbie odpowiedzialne nie są skutki stresu. np. zawał serca, a rezygnacja. To badanie Curta Paula Richtera wykazało jak potężna bywa nadzieja na ocalenie.

Nadzieja to nasz motor na podejmowanie wszystkich działań, z wyjątkiem tych odruchowych.
Bez nadziei nie moglibyśmy w ogóle żyć. Zdarza się że już tylko nadzieja utrzymuje nas przy życiu. Bez nadziei wszystko traci sens. Samobójcy to ludzie którzy stracili nadzieję.

Istnieją ludzie którzy żyją, żywiąc się wyłącznie nadzieją nic innego nie robiąc latami, dekadami całymi. To daje wyobrażenie, jaką moc ma nadzieja skoro potrafią przetrwać tak długo w beznadziejnych warunkach, wegetując. Tu sprawdza się powiedzenie, że nadzieja to matka głupich ..., bo sprawia, że ludzie wierzą w cud odmiany bez ich udziału. To jedyna pułapka nadziei.

Poza takimi przypadkami, NADZIEJA to dar, źródło mocy do działania.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...